חיפוש

איך להוציא תו נכה?

אחת הזכויות שמוענקות לאזרחים נכים בישראל היא תו נכה, שמאפשר להם לחנות במקומות חנייה שקרובים יותר לרחוב ולכניסה למקומות שנים. זאת בכדי להקל על ההתניידות במרחב. החניות הללו מסומנות באופן מיוחד, הן לרוב רחבות יותר מהגודל הסטנדרטי וזאת בכדי לאפשר לכיסא גלגלים לרדת בצורה נוחה. אז איך להוציא תו נכה במידה ואתם זקוקים לו?

 

למי יש זכאות לתו נכה?

יש מספר מקרים בהם ניתן יהיה להגיש בקשה לתו נכה למשרד התחבורה על פי החוק: אם הינכם נזקקים לרכב בתור אמצעי התניידות עקב בעיית נכות ברגליים, אם אחוזי הנכות שלכם הם מעל ל-60 אחוז (על פי מה שנקבע בוועדות בביטוח לאומי), אם אתם משתמשים בכיסא גלגלים או כלי עזר ממונע אחר לצורך תנועה או אם הינכם סובלים מעיוורון ובעיות בריאותיות מורכבות אחרות בעיניים. אם אחד מאלה חל עליכם, ניתן להגיש בקשה ייעודית.

זכאות לתו נכה היא גם להורה לילד בעל נכות שצריך לנייד אותו ממקום למקום. ניתן לקבל זכאות על שני רכבים במידת הצורך.

 

מה מקנה תו נכה?

תו נכה מקנה חנייה בחניות הייעודיות והמסומנות, וזאת בכדי להקל על הנכים להגיע אל המקומות השונים שהם זקוקים להגיע אליהם. בנוסף לכך, תו נכה מקנה גם את הזכות לנסוע בנתיבי תחבורה ציבורית בערים ובכבישים בינעירוניים, חנייה חינמית וחוקית בכחול לבן, פטור מלא מתשלום על חנייה בכל מקום ציבורי בו לא קיימת חניית נכים ייעודית ועוד. אתם תזכו גם לשלם אגרת רישוי מופחתת.

 

איך מגישים בקשה לקבלת תו נכה?

בקשות של תו נכה מופנות אל המחלקה הייעודית לכך במשרד התחבורה. לצורך כך יש למלא את טופס הבקשה הקיים באתר שלהם ולהגיש את כל המסמכים הרלוונטיים הנלווים, ביניהם גם מסמכים רפואיים שמעידים על הנכות.  לאחר הגשת הבקשה, נציגים במשרד התחבורה יבצעו תהליך בו הם יחליטו על האישור לזכאות. לאחר מכן יישלח אליכם אישור ותוכל ולהנפיק את התו.

 

איזה מסמכים צריך לצרף אל הבקשה לתו נכה?

בין המסמכים שיש לצרף קיים טופס הבקשה עצמו אותו צריך למלא על כל פרטיו, צילום של הפרוטוקול הרפואי שמעיד על הנכות שמקנה את הזכאות, צילום של רישיונות הרכב וכל הפרטים שלהם וצילום של תעודות הזהות של הגורמים הרלוונטיים. יהיו מסמכים נוספים שצריך יהיה לצרף וזאת בהתאם לבקשה.

 

לסיכומו של דבר

אם אתם עומדים בקריטריונים השונים לזכאות לתו נכה, ניתן להגיש בקשה אל משרד התחבורה בכדי לממש זכות זו. תו נכה הוא זכות חשובה שיכולה להקל עליכם בהתנהלות היומיומית. תו נכה מעניק לא רק את הזכות לחנות בחניות נכים אלא גם זכויות נלוות, כמו אגרת רישוי מופחתת. כדי להוציא תו נכה יש להגיש את כל המסמכים הרלוונטיים למשרד התחבורה.

הערה מושבתת

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא