חיפוש

כל מה שרציתם לדעת על משכנתא גרייס

אנשים שחושבים לקנות דירה בדרך כלל בודקים תחילה את המצב הכלכלי שלהם ומנסים להבין עד כמה הרעיון הזה ריאלי. הבעיה היא שכולנו אומנם עובדים מאוד קשה, אך בסופו של דבר, ברגע האמת אנחנו מגלים שאין לנו מספיק כסף. לכן, אפילו אם אתם זוג שעובד כבר שנים ואפילו אם יש לכם עזרה נדיבה מההורים, בהחלט עלול להיות שתמצאו את עצמכם חושבים על משכנתא שתוכלו לקחת מהבנק. עולם המשכנתאות בישראל הוא עולם כמעט אינסופי וזה בא לידי ביטוי בעיקר באופציות שהבנק מציע לכל לקוח. מעבר לכך שיש אינספור מסלולי משכנתא שביניהם תוכלו לבחור, יש גם לא מעט תנאים משופרים ואופציות בתוך מסלול המשכנתא שכבר לקחתם. אחת מהאפשרויות שכדאי להכיר ולקחת בחשבון כאופציה ראלית, היא לבקש מהבנק גרייס על המשכנתא הקיימת, כי אין ספק שזה יכול להקל עליכם את ההחזרים, לפחות בתקופה הראשונה.

מה זה בעצם גרייס?

כאשר מדברים על משכנתא גרייס מדברים למעשה על סוג של הפסקה מתשלומי המשכנתא. אם, לדוגמא, לקחת משכנתא לעשרים שנה ועל שנה אחת ביקשתם גרייס, זה אומר שלאורך אותה שנה לא תשלמו את הסכום מלא. בנקודה הזאת חשוב לעצור ולהבין שיש שתי אופציות של גרייס והן:

1.     גרייס חלקי

2.     גרייס מלא

גרייס חלקי הוא הנפוץ יותר, והוא אומר שתשלמו לאורך התקופה רק את הריבית של המשכנתא. לעומת זאת, גרייס מלא, שהוא נדיר יותר, אומר שלא תשלמו בכלל לכל אורך התקופה. ניתן לקחת גרייס לכמה חודשים ובדרך כלל הזמן המקסימאלי הוא עד שנה, מה שאומר שכדאי לזכור שהאופציה הזאת קיימת ולהשתמש בה במידת הצורך.

כסף מזומן

מה עושים עם החוב שנצבר?

כמובן שאם קיבלתם גרייס חלקי מהבנק למשך שנה ואתם משלמים רק את הריבית ולא את החזרי ההלוואה עצמה, נוצר כאן חוב. אם, לדוגמא, אתם צריכים לשלם לבנק בכל חודש 4000 ₪ שמורכבים מ3000 ₪ של הלוואה ועוד 1000 ₪ של ריבית, הרי שלאורך תקופת הגרייס החלקי תשלמו בכל חודש רק 1000 ₪ של ריבית. מכאן עולה השאלה, מה קורה עם השלושת אלפים הנותרים? מתי משלמים אותם? והאם זה משפיע על המשכנתא כולה? חשוב שתבינו, שאת הכספים הנותרים תשלמו במשך שנות המשכנתא. כלומר, לכל חודש בשנים הבאות הבנק יוסיף את הסכום שלא שילמתם במהלך שנת הגרייס.

מתי כדאי לבקש גרייס והאם הבנק תמיד יסכים?

בדרך כלל אנשים מבקשים משכנתא גרייס כאשר יש להם קושי לשלם את החזרי המשכנתא ולרוב זה קורה בתחילת הדרך. אם, לדוגמא, אתם עדיין משלמים שכר דירה כמה חודשים אך כבר נאלצים להתמודד עם תשלומי המשכנתא החדשה, טבעי שתבקשו גרייס לכמה חודשים. כמו כן, אם יש לכם קושי כלכלי נקודתי, חשוב לזכור שניתן להגיש בקשה לגרייס. הבנק לא תמיד יסכים, וכמו שראינו לעיל, ברוב המקרים אם הוא כבר יאשר אופציה כזאת, זה יהיה רק גרייס חלקי. מה שכן, אין לכם מה להפסיד ולכן בהחלט שווה לזכור שהאופציה הזאת קיימת. אם במקרה הבנק כן יאשר את הבקשה שלכם זה יכול להקל עליכם מאוד, אז למה אתם מחכים?

 

לבלוג המשכנתאות הגדול לחצו כאן

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא