חיפוש

ניתוח החלפת מפרקים: למה לצפות לפני, במהלך ואחרי ההליך

ניתוחי החלפת מפרקים חוללו מהפכה של ממש בשיפור איכות החיים של מיליוני אנשים מסביב לעולם הסובלים מכאבים כרוניים במפרקים ומקשיים בתנועה. בין אם מדובר בניתוח החלפת ברך, מפרק כתף או ניתוח באגן, ניתוחי החלפת מפרקים מספקים הקלה משמעותית ושיפור דרמטי בחייהם של המטופלים. אם אתם שוקלים לבצע ניתוח החלפת מפרקים כלשהו, חשוב מאוד שתדעו למה עליכם לצפות לפני, במהלך ואחרי התהליך הרפואי. 

 

לפני הניתוח

טרם הניתוח עצמו, יש לעבור ייעוץ מקדים אצל אורתופד מנתח המתמחה בניתוחים מסוג זה. הרופא יבצע הערכה של מצב המפרק הרלוונטי, יעבור על התיק וההיסטוריה הרפואית שלכם ויבצע את הבדיקות הנדרשות – כמו בדיקת רנטגן ובדיקות דם.

ההערכה הזו עוזרת לצוות הרפואי לקבוע האם ניתוח החלפת מפרקים הוא בכלל אופציה רלוונטית עבורכם, שכן לא כל אחד יכול לעבור ניתוח כזה בהצלחה. לאחר מכן, הרופא המנתח יעבור איתכם על היתרונות, הסיכונים האפשריים והאלטרנטיבות לביצוע הניתוח. לפרטים נוספים, אנו ממליצים בחום להתרשם באתר של פרופ' רונן דבי – אורתופד מנתח.

התייעצות עם אורטופד

שלב ההכנות לניתוח

במהלך ההכנות לניתוח עצמו, ייתכן שתצטרכו לבצע מספר שינויים באורח החיים שלכם. הרופא המנתח שלכם עשוי לייעץ לכם להפסיק הרגלים המזיקים לבריאות, כמו עישון, הורדת משקל עודף וניהול נכון של מצבים כרוניים שישפרו את הבריאות הכללית שלכם.

ייתכן שתתבקשו אף להפסיק לקחת תרופות ותוספי תזונה שעשויים להפריע לתהליך הניתוח וההחלמה. מעבר לכך, לא צפויים שינויים דרסטיים אותם תאלצו לבצע באורח חייכם, שכן מדובר בסך הכל בניתוח יחסית פשוט וסטנדרטי.

 

מהלך הניתוח – רגע האמת

במהלך הניתוח להחלפת המפרק, תעברו הרדמה מלאה בשביל להבטיח שהניתוח יהיה כמה שיותר נוח ונטול כאבים עבורכם. הרופא המנתח יבצע את החתכים הנדרשים בשביל לקבל גישה נוחה למפרק הרלוונטי ויסיר את העצמות ואת רקמות הסחוס הפגועות. לאחר הסרת המפרק הפגוע, תתבצע החלפה של המפרק המקורי במפרק מלאכותי העשוי ממתכת, פלסטיק או חומר קרמי.

צוות הניתוח יוודא כי המפרק החדש ממוקם בצורה מושלמת ומאובטח במיקומו בכדי לאפשר לכם יכולת תנועה מלאה. בדרך כלל, הניתוח אורך מספר שעות, תלוי במורכבות הניתוח וסוג המפרק המוחלף.

 

שלב ההחלמה

לאחר הניתוח, תעברו לשלב ההחלמה וההתאוששות. בדרך כלל, תידרשו להישאר באשפוז למשך מספר ימים בשביל שיוכלו לעקוב אחר המצב שלכם ולוודא שאינכם סובלים מכאבים חזקים מדי. לרוב, טיפולים פיזיותרפיים מהווים חלק מרכזי בתהליך ההחלמה בשביל לעזור לכם לחזק את השרירים, הגמישות והיכולת המוטורית שלכם. ייתכן שתידרשו להיעזר בקביים או הליכון במהלך תהליך ההחלמה.

ההחלמה עצמה תכלול בין היתר נטילת משככי כאבים לפי הצורך, ותארך מספר שבועות עד חודשים עד שתוכלו לחזור לשגרה מלאה. בפרק הזמן הזה, חשוב מאוד לבצע בדיקות מעקב אצל הרופא המנתח ולדווח על כל בעיה או דאגה שעולה לכם.

ניתוח החלפת מפרקים

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא