חיפוש

עדשות לקרטוקונוס

קרטוקונוס הינו מצב פרוגרסיבי, כלומר הוא מחמיר עם הזמן. מחלת העיניים הזו יכולה לגרום לעיוות הקרנית, והסיבות לכך הן בדרך כלל תורשתיות, אם כי לא בלבד. אמנם לא ניתן לרפא את המחלה לגמרי, אבל כן ניתן להאט ואפילו לבלום את קצב ההתקדמות שלה. 

קרטוקונוס היא אמנם מחלת עיניים תורשתית, אבל היא עשויה להחמיר אצל אנשים אשר נוטים לשפשף את העיניים. כאשר יש חשש לכך, רופאי העיניים יכולים לאבחן קרטוקונוס באמצעות סדרה של בדיקות כגון מיקרוסקופ של מנורת סדק, כמו גם ע"י מיפוי ממוחשב של קרניות העיניים. כשאינה מטופלת, מחלה זו יכולה להוביל למגוון תסמינים שונים, כולל הבאים:

  • עיוות הקרנית
  • ראייה מטושטשת
  • כאבי ראש ואף מיגרנות
  • בחילות וסחרחורות עקב ראייה מטושטשת

 

למה חשוב לטפל בקרטוקונוס ואיך?

במילים פשוטות, אם קרטוקונוס לא מטופל, הוא יכול לגרום לנזק רציני בטווח ארוך לראייה של אנשים. עם הזמן, הקרנית מאבדת את צורתה המקורית ומתעוותת, עד כדי קבלת צורת חרוט, מה שעלול להוביל לכך שהקרנית תהיה דקה ומעוותת.

בשלב מתקדם של המחלה, אנשים עלולים לחוות ראייה מטושטשת, שינויים במספר של המשקפיים או חמור מכך – לאבד חלק ניכר מהראייה. נכון להיום, הטיפול המומלץ הוא הרכבת עדשות מגע מסוג סקלרליות. עדשות מגע אלו כוללות נוזלים אשר נמצא בין העדשה לקרנית, מה שעוזר "להחליק" את העיוותים בקרנית.

עדשות לקרטוקונוס

כיצד מטפלים בקרטוקונוס?

כאמור, יש להגיע לחנות אופטיקה כדי להתאים עדשות מגע סקלרליות. אבל, קיימים גם הליכים אחרים שנועדו לטפל במחלה זו. למשל, ניתוח צילוב קולגן, שבמהלכו הרופא מקרין אור אולטרה סגול לקרנית המטופל. במקביל, הרופא משתמש בטיפות המכילות 2B.

כמו כן, במקרים בהם המחלה לא נעצרת ולא ניתן לטפל בה בדרכים אחרות, אפשר להשתמש בהליך כירורגי אחר הנקרא השתלת קרנית. ניתוח זה בדרך כלל יהיה המוצא האחרון, אבל חשוב לדעת שגם האופציה הזאת קיימת. במקביל להליכים שונים, בד"כ אנשים מדווחים על גרד בעיניים, אז גם טיפות נרשמות להם כאמצעי התמודדות מסוים.

 

מה הטיפול המומלץ בקרטוקונוס?

בעוד כי הטיפול המומלץ העיקרי לקרטוקונוס הוא עדשות מגע, במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי להחזיר את הראייה התקינה. במילים אחרות, לכל מטופלת ומטופלת מותאמים טיפולים מסוגים אחרים, וזאת בהתאם לאי אלו נסיבות רפואיות שונות.

אם אתם חושדים שמא לקיתם במחלה זו, ההמלצה הכי טובה היא להגיע לרופא העיניים כדי לאבחן זאת באופן רשמי. אם תופסים את הבעיה בזמן, אפשר להשפיע באופן משמעותי ולטובה על קצת ההתקדמות שלה. כאש מטופלת נכון, ניתן להתמודד עם מחלת העיניים הזו די בהצלחה ולחיות חיים נורמאליים לחלוטין.

והחשוב מכל, לזכור שאת המידע הרפואי פחות מומלץ לקבל ברשת.

אם יש לכם חשד, זה הזמן לבקר רופא עיניים.

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא