חיפוש

עושים פנוי בינוי אצל ההורים שלכם? חשוב שתדעו מה מגיע להם!

לאחרונה ישראל נכנסה לתנופת בנייה יוצאת דופן. ידוע שהביקוש לנדל"ן בארץ הוא מהגבוהים בעולם, ומתוך כך גם המחירים מאמירים. מצב זה מוביל לייזום פרויקטים רבים של פינוי בינוי. מדובר בפרויקטים המבוצעים בבניינים ישנים, ולכן רבים מהמפונים הם אנשים מבוגרים. אם ההורים שלכם עומדים לפני פינוי בינוי, חשוב שתדעו מה הזכויות שלהם – על כך תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם

 

חוק המקרקעין

פרויקט של פינוי בינוי משמעו הריסה מוחלטת של המבנה ובנייה חדשה תחתיו. פרויקט כזה מחייב למעשה את הדיירים להתפנות, ולפיכך המחוקק קבע את הזכויות בחוק בכדי שדיירים או בעלי דירות לא ייפגעו. לרוב העסקה בין בעלי הדירות ליזם היא מכירת זכויות בנייה בתמורה לקבלת דירה בעלת תשתיות מחודשות וטובות, תוספת של חדר או מרפסת וכמובן בנייה של ממ"ד. אם הוריכם עומדים בפני פינוי בינוי, עליהם לדעת שהתהליך יכול לארוך הרבה זמן ולהיות לא פשוט, ומאידך שדרוג התשתיות הוא שדרוג משמעותי באיכות החיים שלהם.

 

זכויות דיירים מעל גיל 70 בפרויקט פינוי בינוי

החוק מכיר בכך שיש להתייחס אחרת לבעל דירה קשיש לעומת בעל דירה צעיר. לפי החוק, בעל דירה קשיש הוא מעל גיל 70, כאשר ישנן שתי תתי קבוצות – 70-74 ו-75 ומעלה. בית המשפט והחוק מתייחסים אחרת לקשישים. פינוי בינוי גיל 70 הוא מורכב יותר מאשר בכל גיל אחר, ויקנה התייחסות אחרת. סירוב לפינוי בינוי ייחשב יותר אם הוא במתחם הסבירות כאשר הוא מגיע מבעל דירה קשיש. כך לדוגמה, היזם מחויב להציע לבעל הדירה הקשיש חלופות שונות לזמן הפרויקט. אם לא הציע את החלופות סירוב הקשיש ייחשב סביר. הדבר אינו מאפשר לסרב בכל מצב, אבל ההתייחסות של בית המשפט נוחה יותר לקשישים.

 

מעבר לבית אבות

היזם יכול להציע לבעל הדירה הקשיש מעבר לבית אבות בצד תשלומי איזון עד לשווי ערך הדירה. לקשישים מעל גיל 75 היזם מחויב להציע את החלופה הנ"ל.

 

דירות חליפיות

אפשרות נוספת היא שהיזם ירכוש או ישכור בעבור הקשיש דירה חלופית בגודל של דירת התמורה. אם ישכור דירה קטנה מגודל דירת התמורה, יוסיף היזם תשלומי איזון.

 

פיצוי בשווה כסף

היזם יכול להציע פיצוי כספי מלא לשווי הדירה לצורך רכישה של דירה חדשה. היתרון בפתרון הזה הוא שמתאפשר לקשיש לפתוח פרק חדש בלי מעבר נוסף בעוד כמה שנים.

 

פיצוי שכר דירה

בעלי דירות אשר משכירים דירה שעומדת לפני פינוי בינוי, זכאים להחזר של שכר הדירה על הדירה. גובה שכר הדירה נקבע בהסכם הראשוני מול הדיירים, ולכן חשוב להיות מיוצגים בהסכמים האלה בכדי לוודא ששכר הדירה החליפי יהיה תואם לערך הדירה בשוק. את שכר הדירה מקבלים מרגע שמתחיל פרויקט הפינוי בינוי. מצב זה יכול ליצור פער בין הזמן בו הדיירים מפנים את הדירה לבין רגע תחילת הפרויקט. גם בגין סיבה זאת כדאי להיות מיוצגים, ולקבוע בהסכם הראשוני את תאריך התחלת הפיצוי בהתאם למה שנכון לכם. אפשר גם לתאם את חוזי השכירות שלכם בהתאם לתאריך תחילת הפרויקט.

 

סיכום

פרויקט פינוי בינוי הוא פרויקט מורכב שאורך זמן רב, הוא מורכב יותר בגיל מבוגר ,כאשר המעבר יותר קשה, ודורש שינוי מהותי בחיים. לכן המחוקק קבע זכויות רבות בחוק לקשישים מעל גיל 70 בפרויקט פינוי בינוי. חשוב לדעת את הזכויות ולהיעזר באנשי מקצוע בעת עריכת הסכם פינוי בינוי.

פרויקט פינוי מבנים

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא